Петро Деряжний

Бандурист, композитор, диригент, хормейстер, громадський діяч.

Петро Деряжний народився у місті Крайбург у Німеччині. У 1950 році разом з батьками Федором і Марією та сестрою Лідією емігрували до Австралії, а від 1966 року поселилися в Сіднеї. Петро почав навчатися грі на бандурі під керівництвом свого батька – Федора Деряжного. З липня 1968 року навчався у Григорія Бажула, виконавця харківського методу гри на бандурі Гната Хоткевича. У 1969 році Петро написав свої перші твори для бандури – «Козацький край» та «Слава отамана».

Петро навчався на інженера в Сіднейському політехнічному інституті та отримав вокальну освіту в Сіднейській консерваторії. Пізніше навчався диригуванню під керівництвом Володимира Колесника в Канаді.
У 1971 році Петро Деряжний став артистичним директором Ансамблю бандури імені Гната Хоткевича та Школи бандури в Сіднеї. Ансамбль на чолі з Петром Деряжним дав більше 200 концертів для українських та австралійських глядачів у Сіднеї, Мельбурні, Перті, Аделаїді, Ньюкаслі, Брісбені, Джілонгу та інших містах Австралії. У 1974 році він записав альбом «Кобза та пісня», а в 1978 році написав «Думу про Симона Петлюру» на слова Івана Кучугури-Кучеренка та добірку ліричних пісень на вірші українських поетів Австралії та Канади.

Крім того, Петро Деряжний створював обробки народних пісень для змішаного хору в різних інструментальних супроводах; уклав вокально-хореографічні збірки на тему українських народних звичаїв. У 1982-1986 рр. він став диригентом Сиднейського хору «Боян», а з 1984 року – українського народного ансамблю імені Володимира Івасюка в Сіднеї.

Протягом наступних років Петро Деряжний співпрацював з хором Православної парафії Святої Поправки, жіночим хором «Суцвіття». У 1980-1983-му роках працював консультантом з питань культури та освіти в Федерації українських організацій в Австралії.
Здійснив численну кількість турів до Північної Америки, Італії та України.

Петро Деряжний спеціалізується на українських народних піснях та класичній музиці.
Володар численних нагород за популяризацію української музики: медалі Тараса Шевченка у сприянні розвитку та популяризації української музики в Австралії та діаспорі, козацьких хрестів Слави для української громади, медалі Союзу українських організацій в Австралії , і інші.