Юліян Китастий

Мистецький керівник Капелі бандуристів Канади, композитор, співак, дириґент, бандурист.

Юліян Китастий – бандурист у третьому поколінні. Народився і виріс у Детройті (США). У 1980 році переїхав до Нью-Йорку і розпочав концертну, педагогічну, і, пізніше, композиторську діяльність. Виступи Юліяна Китастого як бандуриста, соло та в складі різноманітних ансамблів на престижних сценах і фестивалях Америки, Канади і Європи стали першими для бандури у жанрі, який пізніше став називатись «World music».

У 1980-х роках Юліян Китастий був мистецьким керівником Школи кобзарського мистецтва в Нью-Йорку, а згодом – і новоствореного концертного ансамблю «Гомін Степів». Був співорганізатором і одним із диригентів збірних концертів 125 молодих бандуристів Північної Америки в Нью-Йорку і Філадельфії в грудні 1984-го року. У 1987-му та 1988-му роках з ініціативи директора ШКМ Миколи Чорного двічі об’їхав з концертами та майстер-класами українські громади в Аргентині і Бразилії.

У 1990-х роках Юліян Китастий жив у Канаді, де чотири роки керував хором та інструментальними ансамблями в Колегії Св. Вододимира в Манітобі. У 1995 році закінчив навчання теорії музики і композиції в Університеті Конкордіа в Монреалі. У 1995-97-му роках працював викладачем церковної музики в православній семінарії Св. Андрія у Вінніпезі, де почав співпрацювати зі співачкою Олесею Кохан у проекті Paris to Kyiv – ансамблю, що грав у стилі World music, який у період 1997-2007-х років концертував у Канаді, Америці та Європі.

У 1997 році Юліян Китастий повернувся до Нью-Йорку, обравши собі мету ввести бандуру і її традиції у сучасні мистецькі процеси метрополісу. Так виник у співпраці з Михайлом Андрейцем і Юрієм Фединським ансамбль Experimental Bandura Trio – Експериментальне Тріо Бандуристів. Концерти тріо і різноманітні музичні вечори розвинулися у концертову серію Bandura Downtown, яка від 2006-го року знайшла постійний дім в Українському Музеї Нью-Йорка. Для серії Юліян Китастий створив понад сорок різних тематичних програм, ангажуючи до співпраці музикантів із найрізноманітніших виконавчих і етнічних традицій. Від 1997-го року музикант співпрацює із режисеркою Вірляною Ткач (Яра Мистецька Група), творячи музику до поетичних читань, фестивалів і вистав.
У дискографії Юліяна Китастого – диски старовинних кобзарських співів та бандурної спадщини Григорія Китастого знаходяться поруч із записами ансамблів Experimental Bandura Trio i Paris to Kyiv, та з дуетними записами із метром вільної імпровізації Дереком Байлі (Derek Bailey) та з віртуозами китайського жанру піпа і монгольського жанру морін хуур. У 2014-му році вийшов проект «Пісні Нічні з Сусіднього Села» (Oriente Musik, Berlin), плід довголітньої співпраці і музичного діалогу з Майклом Алпертом, знавцем єврейської музики України. У минулому 2017-му році в Києві відбулася презентація найновішого сольного диску: «Ночі в Бандуристані: імпровізації на харківській бандурі».

Юліян Китастий перше концертував в Україні у 1989-90-х роках у складі тріо із Віктором Мішаловим і Павлом Писаренком. Колектив дав понад сто концертів, починаючи з історичного першого фестивалю «Червона Рута» в Чернівцях. Невдовзі після гастролей з тріо Юліян повернувся до України у складі Капелі Бандуристів імені Тараса Шевченка під час гастрольних турів Україною 1991-го та 1994-го років. З тих пір Юліян частий гість та потужний учасник українського музичного життя – багато приїздів, подорожей, безліч концертів, теле- і радіоефірів, знайомств і співпраці із українськими музикантами. Бандура Юліяна Китастого озвучує бандуру кобзаря Івана Кочерги та з’являється в інших моментах музики до фільму «Поводир». Із композиторкою музики до фільму, Аллою Загайкевич, Юліян також виступав із концертами електро-акустичної музики в Києві і Нью-Йорку та записав диск «Disturbance Fields» (Sentimental Productions, Київ, 2017).

Окрема і несподівана сторінка в творчій біографії Юліяна Китастого – музика для театру. Його музика використовується у виставах мистецької групи Яра «Скіфські камені», «Ворон», «Капітан Джон Сміт їде в Україну», «Ев (Дім)», «До глибинного каменя», «Темна ніч, ясні зорі», «1917-2017 Тичина, Жадан і Собаки», «На крилах ластівки», окремі композиції звучали як у Нью-Йоркських постановках, так і на Гогольфесті, Львівському книжному форумі, багатьох сценах Одеси і Харкова. Нещодавно Нью-Йоркська постановка «1917-2017 Tychyna, Zhadan and the Dogs» здобула нагороди ІТ (Innovative Theater Award) в обох основних музичних категоріях: за найкращу музично-театральну постановку (musical) і найкращу оригінальну музику до вистави.
Юліян Китастий був одним із засновників щорічного музичного табору для молоді «Кобзарська Січ» і від 1990 року й аж до 2007-го був його музичним керівником. Поза формальною педагогічною діяльністю постійно був інструктором багатьох подібних таборів, курсів, майстер-класів у Північній і Південній Америці, Європі і Австралії. Виховання нових поколінь бандуристів залишається важливим напрямком діяльності маестро і сьогодні.

Весною 2018 року Юліян Китастий прийняв запрошення Канадської Капелі Бандуристів стати її мистецьким керівником. 13 жовтня Капеля вже виступила з новою програмою «Перехрестя пісень», в якій вперше прозвучала низка хорових і інструментальних обробок Юліяна Китастого.