Олег Махлай

Мистецький керівник та головний диригент
Української капелі бандуристів
імені Тараса Шевченка (Північна Америка)

Олег Махлай народився у місті Клівленд, США в родині емігрантів з Полісся. У віці 5 років почав грати на фортепіано. Навчався грі на скрипці та теорії музики у Музичному інституті міста Клівленд, де був удостоєний стипендії за навчальні результати. Маестро Махлай у юному віці навчався грі на фортепіано у професора Джорджа Черрі у Консерваторії Болдуїн Уоллес. Його викладачами з гри на скрипці були Елмер Зельцер з Клівленд Оркестра та Жаннет Дрінкольд-Майєр, студентка відомого скрипаля Джозефа Джінґольда.

Розпочавши музичне навчання у юному віці, пан Махлай досяг високих результатів у багатьох музичних конкурсах і як скрипаль, і як піаніст. У 1986 році Олег Махлай виграв фортепіанний конкурс, який проходив у Консерваторії Болдуїн Уоллес у місті Береа. У 1987 році був визнаний Студентом року. У цей же час виконав Хоральну Фантазію Людвіга ван Бетховена з Симфонічним оркестром міста Парми як піаніст. Як скрипаль був обраний до складу Молодіжного Оркестру Клівлендського симфонічного оркестру в ювілейному сезоні.

У 1992 році Олег Махлай отримав звання бакалавра мистецтвознавства на факультеті музичної історії та літератури в Університеті Кейс Уестерн Резерв міста Клівленда, водночас опановуючи вокал та удосоконалюючи гру на фортепіано в Клівлендському інституті музики. Протягом 4 років обіймав посаду концертмейстера Університетського камерного оркестру й був удостоєний Премії Кеннеді за творчий вкладу у музику та Премію Чарльза І.Клеменса за талант та досягнення у музиці. Крім того, навчався у Музичному інституті міста Болзано, Італія та брав участь у семінарі хорової диригентури в місті Едмонтон, Канада під орудою маестро Володимира Колесника, диригента Київської опери та художнього керівника Української капелі бандуристів імені Тараса Шевченка.

У 16 років Олег Махлай став диригентом церковного хору при українській православній катедрі Св. Володимира в місті Парма. Цю посаду він успадкував від свого наставника Григорія Китастого – композитора, бандуриста, видатного мистецького керівника Української капелі бандуристів імені Тараса Шевченка. Цей пост надав Олегові Махлаю можливість у дуже юному віці досліджувати та вивчати мистецтво хорового співу та, особливо, містичне звучання слов’янської церковної музики. Крім того, пан Махлай працював заступником диригента міста Парма.

Навчатися грі на бандурі Олег Махлай почав у віці 15 років. З 1988 року він відвідує літній табір бандури та вокалу «Кобзарська Січ», якому він присвятив багато років потому, співпрацюючи з табором у якості музичного керівника, диригента, викладача та композитора.

Свій творчий шлях в Українській капелі бандуристів імені Тараса Шевченка у 1983 році Олег Махлай розпочав як вокаліст, а згодом як бас-бандурист і бандурист. У 1991році Олег Махлай став концертмейстером колективу, у 1992 – членом мистецької ради колективу та заступником диригента. У цей же період брав участь у двох тріумфальних гастрольних турне Капелі Україною у 1991 та 1994 роках, і став диригентом колективу у 1994 році.

У 1996 році, у віці 26 років, Олега Махлая було обрано членами колективу на посаду його мистецького керівника. Здійснені ним у цій якості 6 записів колективу – «Український степ», «Різдво з бандурою», «Золоте відлуння Києва: Божественна літургія», «Європейський тур: історичний живий запис», «Байда» та «1689», – здобули визнання та містили авторські композиції та обробки Олега Махлая.

Під час перебування маестро Олега Махлая на керівній посаді з 1996 по 2008 рік, Українська капеля бандуристів імені Тараса Шевченка досягла значних творчих успіхів, здійснюючи гастрольні тури США, Канадою, Великою Британією, Францією, Австрією, Німеччиною та Україною, співпрацюючи з жіночим хоров «Веснівка» з Торонто, Канада та солістом Метрополітан Опера Павлом Плішкою. Олег Махлай також обіймав посаду музичного куратора Українського музею-архіву в місті Клівленд.

Після короткої перерви маестро Олег Махлай повернувся до керівництва капелою у 2012 році, після чого було здійснено два нові звукозаписи та спільні проекти з чоловічим хором «Гуслі», танцювальним ансамблем «Шумка» та народною артисткою України Русланою Лижичко.

Олег Махлай також має диплом юриста і за фахом працює суддею адміністративного суду в штаті Огайо. Маестро продовжує викладати у Школі гри на бандурі імені Григорія Китастого і популяризує та здійснює активну промоцію бандурного мистецтва й виконавства на теренах Північної Америки своїми презентаціями та виступами.