Національна заслужена капела бандуристів України імені Г.І.Майбороди – видатний колектив, який репрезентує на світовій сцені унікальний український культурний музичний феномен, який 100 років тому виник на території новоствореної Української народної республіки.

Мова йде про капелу бандуристів, оригінальний синтетичний удосконалений жанр українського кобзарського виконавства, що був започаткований в епоху розквіту національного мистецтва – добу мистецького аванґарду початку ХХ століття, – яка в сукупності жанрів та творів, представлених у світовому культурному контексті іменами видатних українських митців, залишила помітний слід в контексті розвитку усього світового мистецтва.

Попри складну історичну долю, періоди переслідувань окремих митців, репресій, страт, заборони репертуару, капела існує сьогодні й активно та успішно провадить концертну діяльність.

Кожен виступ Національної заслуженої капели бандуристів України імені Г.І.Майбороди і сьогодні вражає своїм внутрішнім духом нескореності та прагнення до самобутності, самодостатності – риси, яка завжди була, є і буде ознакою великих народів світу. Як паралельні квінти, що є характерною ознакою особливо української пісні, пісня капели живе своїм окремим неповторним життям і творить свою неповторну гармонію та неповторне мистецьке буття. Найкраще звучання чоловічих голосів у поєднанні з віртуозним акомпанементом бандур, виконання складних творів на рівні кращих зразків світової класики, що базуються на глибинній національній основі, філігранна відшліфованість кожного номера, величний повчальний, драматичний, часто сумний характер творів поєднаний з іскрометним гумором, елементами сучасного веселого шоу, козацьке характерництво – не може не вражати, не заворожувати глядачів.

Національна заслужена капела бандуристів України імені Г.І.Майбороди має свою неповторну творчу особливість – усі артисти співають і одночасно грають на бандурах. Крім того, у концертних програмах капели беруть участь оркестрова група, квартет бандуристів та вокально-інструментальний квінтет. Нині 90% складу капели бандуристів – випускники Студії по підготовці акторських кадрів, яка функціонує при капелі з 1962-го року.

У різні роки з колективом співпрацювали відомі українські співаки-віртуози: Іван Козловський, Борис Гмиря, Анатолій Солов’яненко, Дмитро Гнатюк, Діана Петриненко, Марія Стеф’юк, Ольга Нагорна, Сергій Ковнір, Василь Савенко, Сергій Магера, Тарас Штонда, Вікторія Лук’янець, Сусвнна Чахоян та інші.

У 1951 році капелі було присвоєне почесне звання «Заслуженої», а у 1983 році капела стала лауреатом Державної премії України імені Тараса Шевченка.

У 1995 році капелі присвоєне ім’я видатного композитора Георгія Майбороди, у 1997 році вона одержала статус «Національної».

У різні роки керівниками капели були: Василь Ємець, Григорій Андрійчук, Григорій Копан (Київський кобзарський хор), Борис Данилевський, Михайло Полотай, Микола Опришко, Борис Данилевський (Київська капела бандуристів),
Володимир Кабачок , Гнат Хоткевич (Полтавська капела бандуристів), Микола Михайлов, Дмитро Балацький, Данило Піка (Українська державна зразкова капела бандуристів), Герой України Григорій Китастий (Українська капеля бандуристів імені Тараса Шевченка), народний артист СРСР Олександр Міньківський (Державна заслужена капела бандуристів Української РСР), заслужений діяч мистецтв УРСР Григорій Куляба, народний артист України Микола Гвоздь (Національна заслужена капела бандуристів України імені Г.І.Майбороди), народний артист України Віктор Скоромний, з 2013-го р. – народний артист України Юрій Курач.

Протягом останніх років концертний репертуар капели значно розширився. З’явились нові програми: колядки та щедрівки, стрілецькі, повстанські, рекрутські, чумацькі пісні в обробках українських композиторів. До виконавства включається літургійна музика, зразки старовинної духовної спадщини різних епох та стилів а сареlla. Останні роки капела – частий гість у містах і селах Донецької та Луганської областей. Виступи Національної заслуженої капели бандуристів України імені Г.І.Майбороди підвищують патріотичний дух військовослужбовців, які зараз знаходяться в зоні АТО та ведуть бойові дії в Донецькій області та Луганській областях, дарують військовим та жителям прифронтових територій хвилини мирного життя, додають впевненості в тому, що в єдності наша сила, а патріотичний дух кожного українця – непереможний.